Dziedziczenie środków z ZUS dotyczy Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) oraz subkonta emerytalnego. Założeniem OFE oraz subkonta emerytalnego jest zabezpieczenie emerytalne, w przypadku śmierci mogą zostać przekazane rodzinie lub osobie uprawnionej, którą wskazał zmarły. Kwoty, które znajdują się na OFE lub subkoncie emerytalnym są istotnym wsparciem finansowym dla bliskich zmarłego.

Jak wygląda dziedziczenie środków?
• połowa zgromadzonej kwoty w przypadku wspólności majątkowej trafia na subkonto emerytalne lub rachunek OFE współmałżonka.
• pozostałe środki, jeśli zmarły wskazał osoby uprawnione są dzielone pomiędzy wskazane osoby,
• jeżeli nikt nie został uprawniony, środki wchodzą w część masy spadkowej i są dziedziczone zgodnie z prawem spadkowym,

Co zrobić aby ZUS wypłacił środki?
Niezbędne jest złożenie wniosku do ZUSu oraz załączenie do niego odpowiednich dokumentów tj. akt zgonu oraz dokumenty potwierdzające prawo do dziedziczenia (dyspozycja zmarłego bądź orzeczenie sądu). Następnie koniecznym będzie wypełnienie gotowego wniosku ZUS EWG-P, który znajduje się pod linkiem: Wniosek EWG-P – ZUS. Wypełniony wniosek można złożyć osobiście, przesłać pocztą lub poprzez profil PUE ZUS.

Termin składania wniosków
ZUS nie ogranicza czasowo składania wniosków o wypłatę środków z subkonta lub OFE.

Subkonto
Na subkoncie gromadzone są składki osób ubezpieczonych, które mogą później zostać dziedziczone. Subkonto posiadają członkowie OFE oraz osoby urodzone po 1968, które nie przystąpiły do OFE. Przekazywanie składek wygląda następująco: 7,3% podstawy wymiaru składki emerytalnej trafia na subkonto w ZUS dla osób spoza OFE, a jeżeli jest się członkiem OFE to składki są podzielone: część trafia do OFE, a reszta na subkonto w ZUS.

Podsumowując warto złożyć wniosek o wypłatę środków z subkonta lub OFE, gdyż stanowi to istotne wsparcie finansowe dla bliskich zmarłego, a jedynie wystarczy złożyć wniosek z odpowiednimi załącznikami.